
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 mm x 55 m 6.3 mil, 3M High Performance Masking Tape 232 Tan, 144 per case Bulk
- Item Code: 021200-02850
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed 3M High Performance Masking Tape 232 to help produce sharp paint lines in medium temperature paint bake operations and provides clean removal, even on difficult to remove from surfaces. Our thick crepe paper backing contains a solvent-resistant saturant that helps resist paint bleed-through against latex and oil-based paints.
ORDER IN MULTIPLES of 144
Features
Back To Top- Conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Crepe backing is easy to tear, resists slivering, and provides one piece removal
- Manufactured without solvents for minimal environmental impact
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.047 |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 1.392 |
| Inner UPC | 30021200028503 |
| Inner Width | 5.188 |
| Size Description | 6 mm x 55 m 6.3 mil |
| Dimension 1 | 6.0000 MM |
| Inner Total Base Units | 12 |
| Elongation | 10 Percent |
| Inner Height | 3 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Color | Tan |
| Inner Pack Level Quantity | 12 |
| Length (Metric) | 55 m |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Tensile Strength (metric) | 525 |
| Thickness | 6.3 |
| Thickness Unit | mil |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Series | 3M™ |
| Thickness (Metric) | 0.16 |
| Width | 0.23 Inch |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Inner Total Pack Level Units | 12 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Width (Metric) | 6 mm |
| Adhesive Type | Rubber |
| Product Form | Roll |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 37 (41) |
| Brand | 3M |
| Inner Depth/Length | 5.188 |
| Tensile Strength | 30 lb/in |
| Thickness Metric Unit | mm |