
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 (12mm) x 60 yds (55m) Scotch 3M High Performance Masking Tape 232 Tan, 72 per case Bulk
- Item Code: 021200-02852
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed 3M High Performance Masking Tape 232 to help produce sharp paint lines in medium temperature paint bake operations and provides clean removal, even on difficult to remove from surfaces. Our thick crepe paper backing contains a solvent-resistant saturant that helps resist paint bleed-through against latex and oil-based paints.
ORDER IN MULTIPLES of 72
Features
Back To Top- Conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Crepe backing is easy to tear, resists slivering, and provides one piece removal
- Manufactured without solvents for minimal environmental impact
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 37 (41) |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 4.206 |
| Inner Height | 8.75 |
| Inner UPC | 30021200028527 |
| Size Description | 12 mm x 55 m 6.3 mil |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Tensile Strength | 30 lb/in |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Elongation | 10 Percent |
| Thickness Unit | mil |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Inner Depth/Length | 5.2 |
| Inner Width | 5.2 |
| Width (Metric) | 12 mm |
| Brand | 3M |
| Adhesive Type | Rubber |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.137 |
| Inner Pack Level Quantity | 18 |
| Inner Total Base Units | 18 |
| Product Form | Roll |
| Color | Tan |
| Inner Total Pack Level Units | 18 |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Length (Metric) | 55 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Series | 3M™ |
| Thickness | 6.3 |
| Thickness (Metric) | 0.16 |
| Width | 0.47 Inch |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Dimension 1 | 12.0000 MM |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Tensile Strength (metric) | 525 |