
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
18 mm x 55 m 6.3 mil, 3M High Performance Masking Tape 232 Tan, 48 per case Bulk
- Item Code: 021200-02853
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed 3M High Performance Masking Tape 232 to help produce sharp paint lines in medium temperature paint bake operations and provides clean removal, even on difficult to remove from surfaces. Our thick crepe paper backing contains a solvent-resistant saturant that helps resist paint bleed-through against latex and oil-based paints.
ORDER IN MULTIPLES of 48
Features
Back To Top- Conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Crepe backing is easy to tear, resists slivering, and provides one piece removal
- Manufactured without solvents for minimal environmental impact
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 18.0000 MM |
|---|---|
| Dimension 2 | 54.9990 M |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.135 |
| Inner Depth/Length | 5.188 |
| Inner Gross Weight | 4.026 |
| Inner Height | 8.688 |
| Inner UPC | 30021200028534 |
| Size Description | 18 mm x 55 m 6.3 mil |
| Thickness (Metric) | 0.16 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 37 (41) |
| Adhesive Type | Rubber |
| Product Form | Roll |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Width (Metric) | 18 mm |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Tensile Strength | 30 lb/in |
| Width | 0.7 Inch |
| Elongation | 10 Percent |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Brand | 3M |
| Inner Total Base Units | 12 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Tensile Strength (metric) | 525 |
| Color | Tan |
| Inner Pack Level Quantity | 12 |
| Length (Metric) | 55 m |
| Thickness | 6.3 |
| Thickness Unit | mil |
| Inner Total Pack Level Units | 12 |
| Inner Width | 5.188 |
| Length | 60.15 Linear Yard |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Series | 3M™ |
| Time at Maximum temperature | 30 |