
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 mm x 55 m 6.3 mil, 3M High Performance Masking Tape 232 Tan, 36 per case Bulk
- Item Code: 021200-02854
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed 3M High Performance Masking Tape 232 to help produce sharp paint lines in medium temperature paint bake operations and provides clean removal, even on difficult to remove from surfaces. Our thick crepe paper backing contains a solvent-resistant saturant that helps resist paint bleed-through against latex and oil-based paints.
36 PER CASE
Features
Back To Top- Conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Crepe backing is easy to tear, resists slivering, and provides one piece removal
- Manufactured without solvents for minimal environmental impact
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.173 |
|---|---|
| Inner Depth/Length | 5.88 |
| Inner Gross Weight | 4.108 |
| Inner UPC | 30021200028541 |
| Inner Width | 5.88 |
| Size Description | 24 mm x 55 m 6.3 mil |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Elongation | 10 Percent |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Brand | 3M |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Series | 3M™ |
| Thickness (Metric) | 0.16 |
| Width | 0.94 Inch |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 37 (41) |
| Inner Height | 8.63 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Thickness Unit | mil |
| Color | Tan |
| Inner Total Pack Level Units | 9 |
| Length (Metric) | 55 m |
| Tensile Strength (metric) | 525 |
| Thickness | 6.3 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Inner Pack Level Quantity | 9 |
| Inner Total Base Units | 9 |
| Product Form | Roll |
| Tensile Strength | 30 lb/in |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Dimension 1 | 24.0000 MM |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Width (Metric) | 24 mm |