
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
36 mm x 55 m 6.3 mil, 3M High Performance Masking Tape 232 Tan, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-02855
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed 3M High Performance Masking Tape 232 to help produce sharp paint lines in medium temperature paint bake operations and provides clean removal, even on difficult to remove from surfaces. Our thick crepe paper backing contains a solvent-resistant saturant that helps resist paint bleed-through against latex and oil-based paints.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Crepe backing is easy to tear, resists slivering, and provides one piece removal
- Manufactured without solvents for minimal environmental impact
Tech Specs
Back To Top| Inner Depth/Length | 5.25 |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 3.96 |
| Inner Height | 8.6 |
| Inner UPC | 30021200028558 |
| Size Description | 36 mm x 55 m 6.3 mil |
| Tensile Strength | 30 lb/in |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Inner Pack Level Quantity | 6 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 37 (41) |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Inner Total Base Units | 6 |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Thickness (Metric) | 0.16 |
| Width | 1.41 Inch |
| Brand | 3M |
| Thickness Unit | mil |
| Width (Metric) | 36 mm |
| Color | Tan |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.137 |
| Length (Metric) | 55 m |
| Tensile Strength (metric) | 525 |
| Thickness | 6.3 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Inner Total Pack Level Units | 6 |
| Inner Width | 5.25 |
| Product Form | Roll |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Series | 3M™ |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Dimension 1 | 36.0000 MM |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Elongation | 10 Percent |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |