
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
72 mm x 55 m 6.3 mil, 3M High Performance Masking Tape 232 Tan, 3 per inner 12 per case Bulk
- Item Code: 021200-02858
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed 3M High Performance Masking Tape 232 to help produce sharp paint lines in medium temperature paint bake operations and provides clean removal, even on difficult to remove from surfaces. Our thick crepe paper backing contains a solvent-resistant saturant that helps resist paint bleed-through against latex and oil-based paints.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- Conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Crepe backing is easy to tear, resists slivering, and provides one piece removal
- Manufactured without solvents for minimal environmental impact
Tech Specs
Back To Top| Inner Height | 8.55 |
|---|---|
| Inner UPC | 30021200028589 |
| Inner Width | 5.15 |
| Size Description | 72 mm x 55 m 6.3 mil |
| Color | Tan |
| Length (Metric) | 55 m |
| Tensile Strength (metric) | 525 |
| Thickness | 6.3 |
| Width | 2.83 Inch |
| Dimension 1 | 72.0000 MM |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Series | 3M™ |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Brand | 3M |
| Inner Depth/Length | 5.15 |
| Thickness Unit | mil |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Elongation | 10 Percent |
| Inner Gross Weight | 4.05 |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 37 (41) |
| Tensile Strength | 30 lb/in |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Inner Total Base Units | 3 |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.131 |
| Inner Pack Level Quantity | 3 |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Thickness (Metric) | 0.16 |
| Width (Metric) | 72 mm |
| Adhesive Type | Rubber |
| Inner Total Pack Level Units | 3 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Product Form | Roll |