
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 60 Yard 6.0 mil, Scotch Flatback Masking Tape 250 Tan, 6 per box 6 boxes per case Bulk
- Item Code: 021200-02876
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Flatback Masking Tape 250 is used as a quality control paint adhesion testing tape. It features high peel adhesion and a strong flatback paper backing. It is ideal for bundling and wrapping applications.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Aggressive, pressure sensitive adhesive provides instant adhesion
- Special flatback paper backing resists tearing and breakage
- Controlled unwind and easy to position, manipulate and tear by hand
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 87 (95) |
|---|---|
| Backing Material | Flatback Paper |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 52 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 125 |
| Size Description | 1 in x 60 yd 6.0 mil |
| Tensile Strength | 59 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 1033 |
| Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 60 yd |
| Length (Metric) | 54.86 m |
| Width | 1 Inch |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Adhesive Type | Rubber |
| Dimension 1 | 1 in |
| Elongation | 4 Percent |
| Product Form | Roll |
| Series | Scotch |
| Color | Tan |
| Thickness | 6 mil |
| Length | 60 Linear Yard |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Time at Maximum temperature | 30 |