
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 mm x 55 m 5.9 mil, 3M General Purpose Masking Tape 234 Tan, 72 per case Bulk
- Item Code: 021200-02980
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch General Purpose Masking Tape 234 features a strong backing and a less aggressive adhesive. It is one of our most popular general purpose crepe backed masking tapes and performs exceptionally well in most indoor and non-critical painting applications.
ORDER IN MULTIPLES of 72
Features
Back To Top- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling, yet still removes easily
- Crepe paper backing conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Performs well in paint bake operations up to 25�F for 3 minutes
- Manufactured without solvents for reduced environmental impact
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 12.0000 MM |
|---|---|
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.127 |
| Inner Gross Weight | 3.756 |
| Inner Total Base Units | 18 |
| Inner UPC | 30021200029807 |
| Size Description | 12 mm x 55 m 5.9 mil |
| Tensile Strength (metric) | 525 |
| Thickness (Metric) | 0.15 |
| Brand | 3M |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Width | 0.47 Inch |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Inner Height | 8.75 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Thickness Unit | mil |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 32 (35) |
| Inner Total Pack Level Units | 18 |
| Tensile Strength | 30 lb/in |
| Width (Metric) | 12 mm |
| Color | Tan |
| Inner Pack Level Quantity | 18 |
| Length (Metric) | 55 m |
| Inner Depth/Length | 5 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Elongation | 10 Percent |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Product Form | Roll |
| Inner Width | 5 |
| Series | 3M™ |
| Thickness | 5.9 |