
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 60 Yard 8.3 mil, 3M Thermosetable Glass Cloth Tape 365 White, 36 per case bulk
- Item Code: 021200-03020
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Thermosetable Glass Cloth Tape 365 is a thermosetable rubber resin adhesive tape coated onto a strong, conformable glass cloth backing. It can be used in many applications requiring high initial adhesion, high tensile strength and temperature resistance. It excels particularly well in splicing many materials with rough surfaces or low internal strength such as roofing felts and textiles.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Thermosetable adhesive provides good initial adhesion and tack and bonds well to a variety of�materials
- Glass cloth backing provides high tensile strength to aid in increased productivity
- Durable backing will not shrink or rot and features good abrasion and puncture resistance for extended performance
- Good solvent resistance produces excellent bond that remains affixed under a variety of conditions
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Type | Thermosetable Rubber Resin |
|---|---|
| Backing Thickness | 4.8 |
| Size Description | 1 in x 60 yd |
| Tensile Strength (metric) | 2430 |
| Total Thickness | 8.3 |
| Brand | 3M |
| Width | 1 Inch |
| Series | 3M |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 450 |
| Product Form | Roll |
| Tensile Strength | 139 lb/in |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Elongation | 7 Percent |
| Length | 60 Linear Yard |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Color | White |
| Dimension 2 | 60 YD |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 52 (57) |
| Backing Material | Glass cloth |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 232 |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | 40 Degree Fahrenheit |
| Backing Thickness (metric) | 0.12 |
| Length (Metric) | 54.86 m |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |