
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 36 Yard 5.2 mil, 3M Vinyl Tape 471 Yellow, 8 per case Bulk
- Item Code: 021200-03131
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vinyl Tape 471 is commonly used for marking hazards and aisles, color-coding, paint masking, decorative trim, splicing and more. Made from vinyl backing with rubber adhesive, this versatile tape resists scrapes, wear and weathering for long lasting use
ORDER IN MULTIPLES of 8
Features
Back To Top- Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting and retracting
- One-piece, clean removal from many surfaces which helps reduce clean-up and labor costs
- Rubber adhesive provides excellent holding strength on many surfaces
- Good abrasion and solvent resistance for long service life
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Vinyl |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 76 |
| Meets Specifications | Abbott Laboratories 17-0073 w/exceptions;Federal Spec MIL STD 2041 D;Filmtec 471;Lockheed Martin 0-00112;Navy WS26054;United Launch Alliance H/PS 2-00271 (A-A 1689);US Govt A-A-1716 |
| Product Family | 3M™ Vinyl Tape 471 |
| Size Description | 4 in x 36 yd |
| Total Thickness | 5.2 |
| Backing Thickness (metric) | 0.1 |
| Dimension 1 | 4 Inch |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Performance Level | High Performance |
| Tensile Strength | 14 lb/in |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 23 (25) |
| Brand | 3M |
| Tensile Strength (metric) | 270 |
| Elongation | 130 Percent |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Series | 3M |
| Width | 4 Inch |
| Backing Thickness | 4.1 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 170 |
| Product Form | Roll |
| Adhesive Type | Rubber |
| Color | Yellow |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | 40 Degree Fahrenheit |
| Length | 36 Linear Yard |