
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 36 Yard 5.2 mil, 3M Vinyl Tape 471 Green, 72 per case Bulk
- Item Code: 021200-03143
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vinyl Tape 471 is commonly used for marking hazards and aisles, color-coding, paint masking, decorative trim, splicing and more. Made from vinyl backing with rubber adhesive, this versatile tape resists scrapes, wear and weathering for long lasting use
72 PER CASE
Features
Back To Top- Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting and retracting
- One-piece, clean removal from many surfaces which helps reduce clean-up and labor costs
- Rubber adhesive provides excellent holding strength on many surfaces
- Good abrasion and solvent resistance for long service life
Tech Specs
Back To Top| Meets Specifications | Abbott Laboratories 17-0073 w/exceptions;Federal Spec MIL STD 2041 D;Filmtec 471;Lockheed Martin 0-00112;Navy WS26054;United Launch Alliance H/PS 2-00271 (A-A 1689);US Govt A-A-1725 |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | 40 Degree Fahrenheit |
| Tensile Strength | 14 lb/in |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 23 (25) |
| Dimension 1 | 1/2 Inch |
| Tensile Strength (metric) | 270 |
| Backing Material | Vinyl |
| Performance Level | High Performance |
| Series | 3M |
| Width | 0.5 Inch |
| Color | Green |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 76 |
| Size Description | 1/2 in x 36 yd |
| Brand | 3M |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 170 |
| Backing Thickness (metric) | 0.1 |
| Elongation | 130 Percent |
| Length | 36 Linear Yard |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Total Thickness | 5.2 |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Product Family | 3M™ Vinyl Tape 471 |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Backing Thickness | 4.1 |
| Product Form | Roll |
| Adhesive Type | Rubber |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |