
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch x 36 Yard, 3M Vinyl Foam Tape 4508 Black, 36 per case
- Item Code: 021200-03310
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vinyl Foam Tape 4508 is a vinyl, conformable, single-coated, closed-cell foam tape.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Durable acrylic adhesive on one side of foam offers good aging and UV resistance
- Designed for demanding gasketing, cushioning, damping and insulating applications
- Conformable properties allow taping or sealing on curved or irregular surfaces
- Designed to avoid stretching while leaving the liner in place
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 14.9 Inch |
|---|---|
| Temperature Resistance - Initial | 250 |
| Backing Material | Foam |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Liner Color | White |
| Thickness Unit | mil |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Brand | 3M |
| Color | Black |
| Size Description | 1/4 in x 36 yd |
| Width | 0.25 Inch |
| Product Form | Roll |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Length | 36 Linear Yard |
| Liner Thickness | 3 |
| Thickness | 125 |
| Carrier Material | Vinyl |
| Density | 20 Pound Per Cubic Foot |
| Dimension 1 | 1/4 Inch |
| Series | 3M |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Liner Type | Paper |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Temperature Resistance - Long Term | 150 |
| Thickness (Metric) | 3.1 |