
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 36 Yard 4.0 mil, 3M Double Coated Tape 415 Clear, 36 rolls per case Bul
- Item Code: 021200-03323
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Double Coated Tape 415 is a 4.0 mil double coated polyester with acrylic adhesive 400 on a 4.0 mil 60 lb densified kraft paper liner
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Excellent UV resistance. Good adhesion to a wide variety of materials such as HSE high surface energy, LSE low surface energy and metals. Good temperature and humidity resistance.
- High performance splicing in printing applications. Good on films and foils.
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Peel Initial | 4 |
|---|---|
| Back-Side Adhesive Thickness | 1.5 |
| Back-Side Adhesive Type | 400 High Tack Acrylic |
| Carrier Color | Clear |
| Carrier Material | Polyester |
| Carrier Thickness | 1 |
| Face-Side Adhesive Thickness | 1.5 |
| Face-Side Adhesive Type | 400 High Tack Acrylic |
| Nominal Adhesive Thickness (mils) | 4 |
| Primary Liner Color | Tan |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 180 |
| Adhesion to Foam | 4 |
| Primary Liner Thickness | 4 |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -40 Degree Fahrenheit |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Primary Liner | 60# Densified Kraft Paper |
| Solvent Resistance | 5 |
| Width | 1 Inch |
| Adhesion to HSE | 5 |
| Adhesion to LSE | 5 |
| Adhesive Peel Ultimate | 5 |
| UV Resistance | High |
| Adhesion to Metal | 5 |
| Chemical Resistance | 5 |
| Color | Clear |
| Length | 36 Linear Yard |
| Plasticizer Resistance | Low |
| Moisture Resistance | 8 |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Humidity Resistance | 8 |
| Series | 3M |
| Size Description | 1 in x 36 yd |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Product Form | Roll |