
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 60 Yard 2.0 mil, 3M Adhesive Transfer Tape 465 Clear, 72 per case Bulk
- Item Code: 021200-03335
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Adhesive Transfer Tape 465 is a 2.0 mil high tack acrylic adhesive 400 with 3.5 mil 60 lb densified kraft paper liner.
ORDER IN MULTIPLES of 72
Features
Back To Top- High tack, excellent adhesion to most paper stocks. Good low temperature performance and peel strength on many surfaces.
- General purpose adhesive transfer tapes for use in printing applications such as splicing, core starting, flexo, and laminating. High speed flying splices on most grades of paper.
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Foam | 4 |
|---|---|
| Adhesion to HSE | 5 |
| Adhesion to LSE | 5 |
| Adhesion to Metal | 5 |
| Adhesive Peel Ultimate | 5 |
| Chemical Resistance | 5 |
| Face-Side Adhesive Type | 400 Acrylic Adhesive |
| Humidity Resistance | 8 |
| Length (Metric) | 54.86 m |
| Moisture Resistance | 8 |
| Nominal Adhesive Thickness (mils) | 2 |
| Plasticizer Resistance | Low |
| Primary Liner | 60# Densified Kraft Paper |
| Solvent Resistance | 5 |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -60 Degree Fahrenheit |
| Size Description | 1/2 in x 60 yd |
| Adhesive Peel Initial | 4 |
| Dimension 2 | 60 YD |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Primary Liner Thickness | 3.5 |
| Product Form | Roll |
| Dimension 1 | 1/2 Inch |
| Primary Liner Color | Tan |
| Shear Strength at 72 Degrees F (22 Degrees C) | Medium |
| UV Resistance | High |
| Brand | 3M |
| Color | Clear |
| Length | 60 Linear Yard |
| Width | 0.5 Inch |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 250 |
| Series | 3M |