
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 72 Yard 2.2 mil, 3M Polyester Film Tape 853 Transparent, 36 per case Bulk
- Item Code: 021200-03588
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Polyester Film Tape 853, Transparent, 2.2 mil (0.05 mm) polyester film tape with solvent resistant acrylic adhesive.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Transparent backing allows visibility of information protected by the tape
- Resistant to many solvents including jet engine fuel, hydraulic fluid and lubricating oils
- Temperature resistance enables tape to perform in high temperature operations
- Aggressive acrylic adhesive provides quick stick and excellent long-term holding
- Meets several U.S. government and aerospace specifications
- Meets flammability requirements of FAR 25.853(a) Appendix F Part I (a)(1)(ii)
Tech Specs
Back To Top| Size Description | 1 in x 72 yd |
|---|---|
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Tensile Strength (metric) | 434 |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 149 |
| Backing Material | Polyester |
| Color | Transparent |
| Width | 1 Inch |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 300 |
| Product Family | 3M™ Polyester Film Tape 853 |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength | 25 lb/in |
| Backing Thickness (metric) | 0.03 |
| Meets Specifications | L-T-100B;L-T-100C |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -60 Degree Fahrenheit |
| Backing Thickness | 1.1 |
| Dimension 2 | 72 YD |
| Length | 72 Linear Yard |
| Length (Metric) | 65.83 m |
| Product Form | Roll |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 46 (50) |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Brand | 3M |
| Elongation | 83 Percent |
| Total Thickness | 2.2 |
| Width (Metric) | 25.4 mm |