
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 mm x 55 m 7.6 mil, 3M Paint Masking Tape 231/231A Tan, 144 per case Bulk
- Item Code: 021200-03774
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Paint Masking Tape 231/231A is a premium high-performance crepe paper masking tape designed to meet masking needs in most industrial painting situations, including the use of bake cycles. Our smooth masking tape embodies all the features that are desirable in a paint masking tape and designed specifically for the professional painter.
ORDER IN MULTIPLES of 144
Features
Back To Top- Smooth mini-crepe paper backing conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Backing is easy to tear resists slivering and provides one piece removal
- Controlled unwind dispenses evenly and is less likely to tear off roll
Tech Specs
Back To Top| Size Description | 6 mm x 55 m 7.6 mil |
|---|---|
| Elongation | 10 Percent |
| Thickness (Metric) | 0.19 |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Adhesive Type | Rubber |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength | 28 lb/in |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 38 (41) |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Thickness | 7.6 |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Width (Metric) | 6 mm |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 149 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 300 |
| Color | Tan |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Length (Metric) | 55 m |
| Tensile Strength (metric) | 490 |
| Thickness Unit | mil |
| Width | 0.23 Inch |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 6.0000 MM |