
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 (12mm) x 60 yds (55m) 7.6 mil, 3M Paint Masking Tape 231/231A Tan Plastic Core, 18 per inner 72 per case Bulk
- Item Code: 021200-03775
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Paint Masking Tape 231/231A is a premium high-performance crepe paper masking tape designed to meet masking needs in most industrial painting situations, including the use of bake cycles. Our smooth masking tape embodies all the features that are desirable in a paint masking tape and designed specifically for the professional painter.
ORDER IN MULTIPLES of 72
Features
Back To Top- Smooth mini-crepe paper backing conforms and maintains integrity when formed around a corner
- Backing is easy to tear resists slivering and provides one piece removal
- Controlled unwind dispenses evenly and is less likely to tear off roll
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 38 (41) |
|---|---|
| Inner Depth/Length | 4.75 |
| Inner Gross Weight | 4.3 |
| Inner Height | 8.5 |
| Inner UPC | 30021200037758 |
| Inner Width | 4.75 |
| Size Description | 12 mm x 55 m 7.6 mil |
| Adhesive Type | Rubber |
| Inner Pack Level Quantity | 18 |
| Inner Total Base Units | 18 |
| Product Form | Roll |
| Tensile Strength | 28 lb/in |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Width (Metric) | 12 mm |
| Brand | 3M |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.111 |
| Thickness (Metric) | 0.19 |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Color | Tan |
| Inner Total Pack Level Units | 18 |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Length (Metric) | 55 m |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength (metric) | 490 |
| Width | 0.47 Inch |
| Elongation | 10 Percent |
| Thickness Unit | mil |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 149 |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Dimension 1 | 12.0000 MM |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 300 |
| Thickness | 7.6 |