
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 72 Yard 6.3 mil, 3M Polyester Tape 8412 Transparent, 36 per case Bulk
- Item Code: 021200-04024
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Polyester Tape 8412 Transparent, 6.3 mil (0.16 mm) polyester film tape with acrylic adhesive, excellent tensile strength and abrasion resistance
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Tough film provides excellent tensile strength, abrasion and edge tear resistance
- Heavy duty, highly transparent tape resists yellowing over time
- Acrylic adhesive adheres to a wide variety of substrates
- Good temperature resistance and long term aging
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 33 (36) |
|---|---|
| Product Family | 3M™ Polyester Tape 8412 |
| Tensile Strength | 140 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 2450 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 149 |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Total Thickness | 6.3 |
| Series | 3M™ |
| Dimension 2 | 72 YD |
| Product Form | Roll |
| Backing Thickness (metric) | 0.12 |
| Length | 72 Linear Yard |
| Length (Metric) | 65.83 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 300 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Backing Material | Polyester |
| Brand | 3M |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -60 Degree Fahrenheit |
| Size Description | 1 in x 72 yd |
| Width | 1 Inch |
| Backing Thickness | 4.7 |
| Color | Transparent |
| Elongation | 180 Percent |
| Width (Metric) | 25.4 mm |