
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 60 Yard 5.8 mil, Scotch High Performance Masking Tape 214 Tan, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-04232
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed Scotch High Temperature Masking Tape 214 with an adhesive formulation that makes it one of the few tapes that can be used on copper, silver and other metals. Our heavy crepe paper backing is treated to provide excellent stain resistance and the adhesive is very firm, allowing it to be used on most treated metals.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Can be used on copper, silver and other metals
- Crepe paper backing provides easy tearing
- High temperature resistance for paint-bake applications
- Stain resistant backing protects surfaces
- Performs well when heat, treated metal, or stain resistance is a factor
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 29 (32) |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 177 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 350 |
| Size Description | 2 in x 60 yd |
| Tensile Strength (metric) | 480 |
| Thickness | 5.8 mil |
| Thickness (Metric) | 0.147 mm |
| Series | Scotch |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Adhesive Type | Rubber |
| Length | 60 Linear Yard |
| Product Form | Roll |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Brand | 3M |
| Elongation | 10 Percent |
| Length (Metric) | 54.86 m |
| Tensile Strength | 27 lb/in |
| Color | Tan |
| Dimension 1 | 2 in |
| Dimension 2 | 60 yd |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Time at Maximum temperature | 30 |