
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard 5.2 mil, 3M Vinyl Tape 471 Red, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-04305
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vinyl Tape 471 is commonly used for marking hazards and aisles, color-coding, paint masking, decorative trim, splicing and more. Made from vinyl backing with rubber adhesive, this versatile tape resists scrapes, wear and weathering for long lasting use
24 PER CASE
Features
Back To Top- Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting and retracting
- One-piece, clean removal from many surfaces which helps reduce clean-up and labor costs
- Rubber adhesive provides excellent holding strength on many surfaces
- Good abrasion and solvent resistance for long service life
Tech Specs
Back To Top| Meets Specifications | Abbott Laboratories 17-0073 w/exceptions;Federal Spec MIL STD 2041 D;Filmtec 471;Lockheed Martin 0-00112;Navy WS26054;United Launch Alliance H/PS 2-00271 (A-A 1689);US Govt A-A-1734 |
|---|---|
| Backing Thickness (metric) | 0.1 |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Performance Level | High Performance |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Color | Red |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Elongation | 130 Percent |
| Tensile Strength | 14 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 270 |
| Backing Material | Vinyl |
| Adhesive Type | Rubber |
| Length | 36 Linear Yard |
| Total Thickness | 5.2 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 76 |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | 40 Degree Fahrenheit |
| Product Family | 3M™ Vinyl Tape 471 |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Brand | 3M |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 170 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 23 (25) |
| Backing Thickness | 4.1 |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M |
| Width | 2 Inch |