
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard 5.2 mil, 3M Vinyl Tape 471 Yellow, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-04310
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vinyl Tape 471 is commonly used for marking hazards and aisles, color-coding, paint masking, decorative trim, splicing and more. Made from vinyl backing with rubber adhesive, this versatile tape resists scrapes, wear and weathering for long lasting use
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting and retracting
- One-piece, clean removal from many surfaces which helps reduce clean-up and labor costs
- Rubber adhesive provides excellent holding strength on many surfaces
- Good abrasion and solvent resistance for long service life
Tech Specs
Back To Top| Inner Depth/Length | 4.35 |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 4.08 |
| Inner Width | 4.35 |
| Meets Specifications | Abbott Laboratories 17-0073 w/exceptions;Federal Spec MIL STD 2041 D;Filmtec 471;Lockheed Martin 0-00112;Navy WS26054;United Launch Alliance H/PS 2-00271 (A-A 1689);US Govt A-A-1738 |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Tensile Strength | 14 lb/in |
| Backing Thickness | 4.1 |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Inner Total Pack Level Units | 6 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 170 |
| Product Family | 3M™ Vinyl Tape 471 |
| Product Form | Roll |
| Adhesive Type | Rubber |
| Inner Height | 12 |
| Inner Total Base Units | 6 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Tensile Strength (metric) | 270 |
| Inner Pack Level Quantity | 6 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 76 |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | 40 Degree Fahrenheit |
| Backing Thickness (metric) | 0.1 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Performance Level | High Performance |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Total Thickness | 5.2 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 23 (25) |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.131 |
| Series | 3M |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Backing Material | Vinyl |
| Color | Yellow |
| Elongation | 130 Percent |