
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard 10.4 mil, 3M Vinyl Tape 472 Black, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-04316
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed 3M Vinyl Tape 472 as a thick and versatile tape that is ideally suited for heavy-duty protection, abrasion resistance and a range of other applications. It is comprised of a thick black vinyl backing with black pigmented rubber adhesive. This backing thickness makes it ideal for applications requiring both surface protection and conformability.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Aggressive rubber adhesive bonds to a variety of surfaces for long-term use, even in outdoor applications
- Conformable backing makes vinyl tape ideal for use on curved and irregular surfaces
- Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting and retracting
- Good solvent resistance for application protection and longer product life
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 2 Inch |
|---|---|
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 23 (25) |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 225 |
| Product Form | Roll |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Elongation | 270 Percent |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Brand | 3M |
| Width | 2 Inch |
| Adhesive Type | Rubber |
| Backing Material | Vinyl |
| Tensile Strength | 32 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 560 |
| Backing Thickness | 9 |
| Color | Black |
| Length | 36 Linear Yard |
| Total Thickness | 10.4 |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 107 |
| Series | 3M |
| Backing Thickness (metric) | 0.23 |