
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard, 3M Preservation Sealing Tape 481 Black, 24 per case
- Item Code: 021200-04319
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A polyethylene backing with a rubber adhesive, conforms to many irregular surfaces and has excellent stain resistance.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Conforms to many irregular surfaces and has excellent stain resistance.
- Can be certified to Military Specification.
- Polyethylene backing provides good conformability to many surfaces.
- Best results are attained when applied to a clean, dry surface at temperatures between 6� to 8�F (16� to 27�C).
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 25 (28) |
|---|---|
| Total Thickness | 9.5 |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Backing Material | Polyethylene |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Width | 2 Inch |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Series | 3M |
| Adhesive Type | Rubber |
| Product Form | Roll |
| Brand | 3M |
| Color | Black |
| Length | 36 Linear Yard |
| Diameter | 5.12237 |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Width (Metric) | 50.8 mm |