
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 72 Yard, 3M Polyester Tape 8402 Green, 24 per case
- Item Code: 021200-04368
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Polyester Tape 8402 is a green 1.9 mil (0.05 mm) polyester film tape with green pigmented silicone adhesive for composite bonding and splicing of many silicone coated papers and films. The tape is chemical and thermal resistant, making it well-suited for use in splicing or masking.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Silicone adhesive provides clean removal from a variety of surfaces
- Chemical resistant adhesive and backing provides durability in difficult environments, such as anodization
- Ideal for splicing applications on surfaces that are difficult to adhere too, such as silicone coated papers and films
- Translucent green backing is easily identifiable for splicing applications
- Meets several aerospace specifications
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 24 (26) |
|---|---|
| Color | Translucent Green |
| Elongation | 100 Percent |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 218 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 425 |
| Tensile Strength (metric) | 438 |
| Backing Material | Polyester |
| Brand | 3M |
| Total Thickness | 1.9 |
| Dimension 2 | 72 YD |
| Length (Metric) | 65.83 m |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 12 |
| Adhesive Type | Silicone |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Product Form | Roll |
| Backing Thickness (metric) | 0.02 |
| Length | 72 Linear Yard |
| Size Description | 2 in x 72 yd |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -60 Degree Fahrenheit |
| Tensile Strength | 25 lb/in |
| Series | 3M |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Backing Thickness | 0.9 |