
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 72 Yard, 3M Weather Resistant Film Tape 838 White, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-04413
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Weather Resistant Film Tape 838 White, 3.4 mil (0.09 mm) tape with an acrylic adhesive and Tedlar? PVF backing
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Excellent resistance to weathering makes it ideal for outdoor exposure applications
- Outstanding mechanical properties and inertness toward a wide variety of chemicals, solvents and staining agents
- Good long-term aging properties because it contains no plasticizers
- Tough and flexible over a broad range of temperatures
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 47 (51) |
|---|---|
| Backing Material | Tedlar PVF |
| Backing Thickness | 2.1 |
| Diameter | 4.66726 |
| Length (Metric) | 65.83 m |
| Product Family | 3M™ Weather Resistant Film Tape 838 |
| Tensile Strength (metric) | 420 |
| Thickness | 3.4 |
| Thickness (Metric) | 0.08 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Elongation | 170 Percent |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Color | White |
| Length | 72 Linear Yard |
| Backing Thickness (metric) | 0.05 |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Series | 3M™ |
| Tensile Strength | 24 lb/in |
| Thickness Unit | mil |
| Brand | 3M |
| Size Description | 2 in x 72 yd |
| Dimension 2 | 72 YD |
| Product Form | Roll |