
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard 5.4 mil, 3M Safety Stripe Tape 5702 Black/Yellow, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-04585
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Safety Stripe Tape 5702 is ideal for marking lanes, hazardous areas, protruding equipment and low hanging objects in factories, warehouses and hospitals. We use vivid, high visibility yellow and black diagonal stripes that lock into the vinyl to alert people about hazardous conditions.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- One-piece, clean removal from many surfaces which helps reduce clean-up and labor costs
- Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting and retracting
- Rubber adhesive provides excellent holding strength on many surfaces
- Good solvent resistance for long service life
- Quick application of tape eliminates prep work and clean-up processes associated with painting
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Backing Thickness | 4.2 |
|---|---|
| Model Number | 5702 |
| Elongation | 170 Percent |
| Performance Level | High Performance |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Tensile Strength | 15 lb/in |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 76 |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | 40 Degree Fahrenheit |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Backing Material | Vinyl |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 170 |
| Color | Black/Yellow |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Series | 3M |
| Tensile Strength (metric) | 260 |
| Width | 2 Inch |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 19 (21) |
| Adhesive Type | Rubber |
| Length | 36 Linear Yard |
| Product Form | Roll |
| Brand | 3M |
| Total Thickness | 5.4 |