
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 36 Yard 3.9 mil, 3M Double Coated Tape 444 Clear, 36 rolls per case
- Item Code: 021200-04601
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Double Coated Tape 444 is a 3.9 mil 300 high tack acrylic adhesive with a .5 mil polyester carrier on a 3.2 mil white 55 lb densified kraft paper liner.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Aggressively bonds to many surfaces, including plastics like polyethylenes
- Medium temperature and low solvent resistance
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Tack Level | High |
|---|---|
| Back-Side Adhesive Thickness | 1.4 |
| Back-Side Adhesive Type | 3M™ High Strength Adhesive 300 |
| Carrier Thickness | 0.5 |
| Nominal Tape Thickness (mils) w/o Liner | 3.9 |
| Primary Liner | 55# Densified Kraft Paper (DK) |
| Shear Strength at 72 Degrees F (22 Degrees C) | Low |
| Total Thickness | 6.9 |
| Total Thickness with Liner | 6.9 |
| Adhesion to Foam | 9 |
| Adhesion to Metal | 7 |
| Color | Clear |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Primary Liner Thickness | 3 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Plasticizer Resistance | Low |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -40 Degree Fahrenheit |
| Carrier Material | Polyester Film (PET) |
| Chemical Resistance | 6 |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 250 |
| Width | 1 Inch |
| Face-Side Adhesive Type | 3M™ High Strength Acrylic Adhesive 300 |
| Series | 3M |
| Adhesion to HSE | 9 |
| Adhesive Peel Ultimate | 9 |
| Carrier Color | Clear |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Face-Side Adhesive Thickness | 2 |
| Humidity Resistance | High |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Moisture Resistance | Medium |
| Primary Liner Color | White |
| Product Form | Roll |
| Size Description | 1 in x 36 yd |
| Adhesion to LSE | 9 |
| Adhesive Peel Initial | 7 |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Brand | 3M |
| UV Resistance | Medium |
| Width (Metric) | 25.4 mm |