
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 60 Yard 5.0 mil, Scotch Fine Line Tape 218 Green, 48 per case Bulk
- Item Code: 021200-04699
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Fine Line Tape 218 is a high-performance polypropylene plastic film with a low profile and high adhesion for use in creating long straight lines and sweeping curves where a crisp, sharp paint line is desired. It is often used as a layout tape for high value multi-color and custom painted graphics.
ORDER IN MULTIPLES of 48
Features
Back To Top- Tape thinness provides excellent color line separation
- Performs well for long straight lines and smooth curves
- Offers excellent moisture and solvent resistance
- Backing allows taping over fresh paint sooner than paper tapes with less chance of damage
- Features natural rubber adhesive for quick adhesion
Tech Specs
Back To Top| Elongation | 720 Percent |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Tensile Strength | 13 lb/in |
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 60 yd |
| Width (Metric) | 19.05 mm |
| Thickness | 5 mil |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 37 (40) |
| Backing Material | Polypropylene |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Width | 0.75 Inch |
| Tensile Strength (metric) | 228 |
| Dimension 1 | 3/4 in |
| Length | 60 Linear Yard |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Color | Green |
| Length (Metric) | 54.86 m |
| Product Form | Roll |
| Series | Scotch |
| Size Description | 3/4 in x 60 yd |