
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 60 yds 5.0 mil, Scotch Fine Line Tape 218 Green, 36 per case Bulk Scotch 218 Green Masking/Painter's Tape
- Item Code: 021200-04700
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch(R) Fine Line Tape 218 is a high-performance polypropylene plastic film with a low profile and high adhesion for use in creating long straight lines and sweeping curves where a crisp, sharp paint line is desired. It is often used as a layout tape for high value multi-color and custom painted graphics.
Scotch(R) Fine Line Tape 218 will give an excellent color line separation due to its thinness. Performs well for long straight lines, yet the specialty processed film backing stretches easily for smooth curves. Specially processed film backing will allow taping over fresh paint jobs sooner than paper tapes with less chance of imprint damage. Provides excellent moisture and solvent resistance. Should not be subjected to outdoor exposure.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Tape thinness provides excellent color line separation
- Performs well for long straight lines and smooth curves
- Offers excellent moisture and solvent resistance
- Backing allows taping over fresh paint sooner than paper tapes with less chance of damage
- Features natural rubber adhesive for quick adhesion
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Type | Rubber |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Product Form | Roll |
| Series | Scotch |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 60 yd |
| Length (Metric) | 54.86 m |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Width | 1 Inch |
| Color | Green |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Elongation | 720 Percent |
| Dimension 1 | 1 in |
| Length | 60 Linear Yard |
| Size Description | 1 in x 60 yd |
| Tensile Strength | 13 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 228 |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 37 (40) |
| Backing Material | Polypropylene |
| Thickness | 5 mil |
| Thickness (Metric) | 0.13 mm |