
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 60 Yard 5 mil, 3M Adhesive Transfer Tape 950 Clear, 12 rolls per case
- Item Code: 021200-05457
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Adhesive Transfer Tape 950 is a 300 high strength acrylic adhesive on a 3.5 mil, 60 lb densified kraft paper liner.
12 PER CASE
Features
Back To Top- Good UV resistance. Good chemical resistance. Ideal for high surface energy (HSE) and low surface energy (LSE) materials.
- Used as a general purpose transfer tape for a variety of high tack, thin applications. Ideal for a wide variety of similar and dissimilar materials where an aggressive adhesive with high initial adhesion is desired. Splicing of film, foils, fabrics. Laminating foams, photos, fabrics, metal or plastic nameplates.
- Thicker version of 927
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Metal | 7 |
|---|---|
| Adhesive Peel Ultimate | 7 |
| Series | 3M |
| Color | Clear |
| Length | 60 Linear Yard |
| Size Description | 3 in x 60 yd |
| Width | 3 Inch |
| Adhesion to HSE | 9 |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 60 YD |
| Face-Side Adhesive Thickness | 5 |
| Humidity Resistance | High |
| Meets Specifications | Ford WSS-M11P62;GM 9985281;MIL-DTL-19834C;UL 969 |
| Total Thickness | 8.5 |
| Length (Metric) | 54.86 m |
| Shear Strength at 72 Degrees F (22 Degrees C) | Medium |
| Width (Metric) | 76.2 mm |
| Chemical Resistance | 6 |
| Face-Side Adhesive Type | 3M™ High Strength Acrylic Adhesive 300 |
| Moisture Resistance | Medium |
| Nominal Tape Thickness (mils) w/o Liner | 5 |
| Primary Liner Color | Tan |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 250 |
| Adhesive Peel Initial | 6 |
| Dimension 1 | 3 Inch |
| Product Form | Roll |
| Plasticizer Resistance | Low |
| Primary Liner | 60# Densified Kraft Paper (DK) |
| Primary Liner Thickness | 3.5 |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -40 Degree Fahrenheit |
| Adhesion to Foam | 9 |
| Adhesion to LSE | 9 |
| Adhesive Tack Level | High |
| Adhesive Type | Acrylic |
| UV Resistance | Medium |