
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 60 Yard 3.6 mil, 3M High Temperature Aluminum Foil Tape 433 Silver, 36 rolls per case Bulk
- Item Code: 021200-05674
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M High Temperature Aluminum Foil Tape 433 is dead soft aluminum coated with a clear silicone pressure sensitive adhesive. This tape is designed to be used as a heat reflective wrap along or over insulation, applied to tubes, engine support structures, missile ground handling equipment, or as a protector from other heat source areas such as hot areas in steel mills.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Thermally conductive tape helps dissipate heat to protect temperature sensitive materials
- Can be used to improve heating and cooling efficiency
- Dead soft aluminum foil backing conforms to curved and uneven surfaces
- Flame resistant �� meets requirements of F.A.R. 25.853(a)
- UL Recognized component (file QQQW2.MH122798)
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 40 (43.8) |
|---|---|
| Elongation | 3.5 Percent |
| Liner Type | Easy Release Film |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 316 |
| Meets Specifications | F.A.R. 25.853(a);MIL-T-47014;US Govt A-A-59272 |
| Operating Temperature Range (Celsius) | -54 to 316 Degree Celsius |
| Total Thickness | 3.6 |
| Size Description | 1 in x 60 yd |
| Backing Thickness | 2 |
| Backing Thickness (metric) | 0.05 |
| Series | 3M |
| Tensile Strength (metric) | 350 |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Length | 60 Linear Yard |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Color | Silver |
| Tensile Strength | 20 lb/in |
| Adhesive Type | Silicone |
| Brand | 3M |
| Width | 1 Inch |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 600 |
| Operating Temperature Range (Fahrenheit) | -65 to 600 Degree Fahrenheit |
| Product Form | Roll |
| Length (Metric) | 54.86 m |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Dimension 2 | 60 YD |