
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 36 Yard 7.1 mil, 3M Electroplating Tape 470 Tan, 48 per case Boxed
- Item Code: 021200-05852
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Electroplating Tape 470 is a vinyl backed tape with a rubber adhesive. It is resistant to most chemicals typically used in electroplating processes. With a conformable, abrasion resistant backing it's ideal for use with plating chemicals, electroplating nickel, electroless nickel, milling and etching in titanium and peening operations.
ORDER IN MULTIPLES of 48
Features
Back To Top- Resists most common solvents and works at temperatures up to 17�F/76�C
- Abrasion, moisture and wear resistant to withstand rugged working conditions
- Conformable backing is ideal for use on curved and irregular surfaces
- Rubber adhesive provides excellent holding strength on many surfaces
Tech Specs
Back To Top| Backing Thickness (metric) | 0.16 |
|---|---|
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.213 |
| Inner Depth/Length | 5.75 |
| Inner Gross Weight | 5 |
| Inner Height | 11.125 |
| Inner Total Pack Level Units | 12 |
| Inner UPC | 30021200058524 |
| Inner Width | 5.75 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 259 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Series | 3M |
| Size Description | 3/4 in x 36 yd |
| Tensile Strength | 20 lb/in |
| Adhesive Type | Rubber |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Elongation | 180 Percent |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 37 (40) |
| Length | 36 Linear Yard |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Tensile Strength (metric) | 350 |
| Backing Thickness | 6.3 |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 3/4 Inch |
| Inner Total Base Units | 12 |
| Width (Metric) | 19.05 mm |
| Color | Tan |
| Inner Pack Level Quantity | 12 |
| Product Form | Roll |
| Total Thickness | 7.1 |
| Backing Material | Vinyl |
| Width | 0.75 Inch |