
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 36 Yard 1/16 Inch, 3M Double Coated Urethane Foam Tape 4016 Off-White, 12 per case Bulk
- Item Code: 021200-06454
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Double Coated Urethane Foam Tape 4016 is a thick, double-coated open-cell urethane foam tape with a 62 lb. densified kraft paper liner and is ideal for applications such as mounting interior signage and nameplates. Its 62 mil. foam provides handling convenience and cushioning.
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- High shear adhesive with high temperature resistance
- Durable foam is ideal for interior mounting applications
- Ideal for bonding, attaching, and mounting
- The foam dampens and prevents vibration
Tech Specs
Back To Top| Density | 11 Pound Per Cubic Foot |
|---|---|
| Liner Color | Green Plaid |
| Liner Type | 62# Densified Kraft Paper |
| Model Number | 4016 |
| Solvent Resistance | Medium |
| Temperature Resistance - Initial | 380 |
| Temperature Resistance - Long Term | 220 |
| Carrier Material | Urethane |
| Series | 3M |
| Adhesion to LSE | Low |
| Liner Thickness | 3 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 24 |
| Color | Off-White |
| Diameter | 10.9 Inch |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Thickness Unit | mil |
| Length | 36 Linear Yard |
| Size Description | 3/4 in x 36 yd |
| Thickness | 62 |
| Width | 0.75 Inch |
| Product Form | Roll |
| Adhesion to HSE | High |
| Backing Material | Foam |
| Dimension 1 | 3/4 Inch |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Thickness (Metric) | 1.5 |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Brand | 3M |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Width (Metric) | 19.05 mm |