
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard 3.5 mil, 3M PTFE Film Tape 5490 Gray, 6 per case Boxed
- Item Code: 021200-07283
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our 3M PTFE Film Tape 5490 uses an?extruded polytetrafluoroethylene (PTFE) film backing, which has an extremely low coefficient of friction, in combination with a pressure sensitive silicone adhesive to create smooth, non-stick surfaces over a variety of substrates to assist in the movement of web materials in many types of roller and wrapper applications.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Silicone adhesive provides clean removal from a variety of surfaces
- Wide temperature range for performance on heated machinery and equipment
- Extruded 3M�� PTFE Film Tape lies flatter than typical skived PTFE film tapes
- Excellent chemical resistance enables tape to withstand challenging applications
- High strength and abrasion resistance ensures reliability and performance to reduce friction, rattle and machinery noise
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Extruded PTFE |
|---|---|
| Series | 3M |
| Tensile Strength (metric) | 385 |
| Color | Gray |
| Elongation | 150 Percent |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Tensile Strength | 22 lb/in |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -65 Degree Fahrenheit |
| Product Form | Roll |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 500 |
| Backing Thickness (metric) | 0.05 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Adhesive Type | Silicone |
| Brand | 3M |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 260 |
| Total Thickness | 3.7 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 27 (29) |
| Backing Thickness | 2 |