
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 18 Yard 11.7 mil, 3M UHMW Film Tape 5423 Transparent, 9 per case Boxed
- Item Code: 021200-07577
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M UHMW Film Tape 5423 is used to protect surfaces from abrasion and creates a "slip plane" effect to allow contact without wear. This tape's thick 10.0 mil backing offers excellent abrasion resistance, making it ideal for many tough impact wear or sliding applications.
ORDER IN MULTIPLES of 9
Features
Back To Top- Low coefficient of friction for ��slip plane�� effect between surfaces
- Rubber adhesive provides good initial tack for immediate bonding to material surface
- Can help reduce squeaks, rattles and other noises that occur with movement
- Used in applications where lubrication is not possible because of contamination
- Liner makes it ideal for fabricating or die-cutting into various lengths and shapes
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Ultra-high molecular weight polyethylene |
|---|---|
| Liner Type | 60# Densified Kraft, Silicone Treated Paper |
| Size Description | 1 in x 18 yd |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 26 (28) |
| Dimension 2 | 18 YD |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -30 Degree Fahrenheit |
| Series | 3M |
| Total Thickness | 11.7 |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Brand | 3M |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 225 |
| Width | 1 Inch |
| Backing Thickness (metric) | 0.25 |
| Breaking Strength | 55 |
| Length | 18 Linear Yard |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 107 |
| Tensile Strength | 55 lb/in |
| Backing Thickness | 10 |
| Color | Transparent |
| Elongation | 300 Percent |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Length (Metric) | 16.45 m |
| Product Form | Roll |
| Tensile Strength (metric) | 963 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |