
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.5 Inch x 72 Yard 3.8 mil, 3M Removable Repositionable Tape 666 Clear, 72 rolls per case
- Item Code: 021200-14390
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Removable Repositionable Tape 666 is a low density polyethylene (LDPE) liner with repositionable adhesive 1070 on a clear UPVC film carrier. Slight differential tack. Low temperature and medium solvent resistance. Medium HSE and medium LSE.
ORDER IN MULTIPLES of 72
Features
Back To Top- These double coated tapes feature equal adhesive strength on each side for reliable attachment but with easy separation for repositioning or multiple openings and closings.
- A double coated tape with slight differential tack that offers good solvent resistance and works on a variety of substrates or materials for temporary mounting of light weight materials such as paper, films or foams.
- Good adhesive anchorage to the film carrier provides one-piece tape removal from many surfaces
- The complete plastic construction provides a hot wire cuttable feature for plastic packaging
- Good adhesive anchorage to the film carrier provides one-piece tape removal from many surfaces
- The complete plastic construction provides a hot wire cuttable feature for plastic packaging.
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Peel Initial | 9/2 |
|---|---|
| Back-Side Adhesive Thickness | 0.8 |
| Carrier Thickness | 1.4 |
| Face-Side Adhesive Thickness | 0.8 |
| Nominal Tape Thickness (mils) w/o Liner | 3 |
| Size Description | 0.5 in x 72 yd |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 125 |
| Total Thickness | 6.5 |
| Carrier Material | Unplasticized Polyvinyl Chloride (UPVC) |
| Dimension 1 | 1/2 Inch |
| Series | 3M |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -60 Degree Fahrenheit |
| Width | 0.5 Inch |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Chemical Resistance | 2/5 |
| Adhesion to HSE | 5 |
| Adhesion to LSE | 5 |
| Brand | 3M |
| Face-Side Adhesive Type | 3M™ Removable Repositionable Adhesive 1070 |
| UV Resistance | Medium |
| Adhesive Peel Ultimate | 5 |
| Dimension 2 | 72 YD |
| Primary Liner Color | White |
| Product Form | Roll |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Adhesion to Foam | 4 |
| Adhesion to Metal | 5 |
| Moisture Resistance | Medium |
| Plasticizer Resistance | Low |
| Primary Liner | High Density Polyethylene Film (HDPE) |
| Length (Metric) | 65.83 m |
| Humidity Resistance | Medium |
| Length | 72 Linear Yard |
| Shear Strength at 72 Degrees F (22 Degrees C) | Low |
| Adhesive Tack Level | Medium |
| Back-Side Adhesive Type | 3M™ Acrylic Adhesive 400 |
| Carrier Color | Clear |
| Color | Clear |
| Primary Liner Thickness | 3.5 |