
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 18 Yard 6.7 mil, 3M UHMW Film Tape 5421 Transparent, 3 per case Bulk
- Item Code: 021200-14455
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M UHMW-PE Film Tape 5421 is a general purpose polyethylene tape used to protect surfaces from abrasion and creates a "slip plane" effect to allow contact without wear. This tape features a unique combination of properties that make it ideal for many tough impact wear or sliding applications.
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Low coefficient of friction for ��slip plane�� effect between surfaces
- Rubber adhesive provides good initial tack for immediate bonding to material surface
- Can help reduce squeaks, rattles and other noises that occur with movement
- Used in applications where lubrication is not possible because of contamination
- Liner makes it ideal for fabricating or die-cutting into various lengths and shapes
Tech Specs
Back To Top| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -30 Degree Fahrenheit |
|---|---|
| Total Thickness | 6.7 |
| Length | 18 Linear Yard |
| Liner Type | 60# Densified Kraft, Silicone Treated Paper |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 107 |
| Backing Thickness (metric) | 0.13 |
| Series | 3M |
| Tensile Strength | 30 lb/in |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 26 (28) |
| Backing Thickness | 5 |
| Dimension 2 | 18 YD |
| Elongation | 275 Percent |
| Adhesive Type | Rubber |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Size Description | 4 in x 18 yd |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Backing Material | Ultra-high molecular weight polyethylene |
| Brand | 3M |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 225 |
| Breaking Strength | 30 |
| Length (Metric) | 16.45 m |
| Product Form | Roll |
| Color | Transparent |
| Dimension 1 | 4 Inch |
| Tensile Strength (metric) | 526 |
| Width | 4 Inch |