
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 30 Yard, 3M Layered Viscoelastic Damping Polymer SJ2040X
- Item Code: 021200-15808
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Layered Viscoelastic Damping Polymer SJ2040X, 4 in x 30 yd, 2 per case Bulk
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Aircraft, aerospace, F.A.R. 25.853
- Absorbs and dissipates vibration, reduces noise, reduces metal fatigue, resists flame, resists moisture, resists weather, resists UV degradation, chemical resistant tape, conformable tape
- Aerospace, Military, Government, Defense
- Sealing, seaming, joining panels, vibration damping
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 30 YD |
|---|---|
| Length (Metric) | 27.43 m |
| Size Description | 4 in x 30 yd |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M |
| Width | 4 Inch |
| Brand | 3M |
| Length | 30 Linear Yard |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Dimension 1 | 4 Inch |