
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 36 Yard 6.5 mil, 3M PTFE Film Tape 5491 Gray, 9 per case Boxed
- Item Code: 021200-16146
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M PTFE Film Tape 5491 features an extruded?polytetrafluoroethylene (PTFE) film backing which has an extremely low coefficient of friction. Combined with a pressure sensitive silicone adhesive it creates a smooth, non-stick surface over a variety of substrates to assist in the movement of?materials in many types of roller applications.
ORDER IN MULTIPLES of 9
Features
Back To Top- Silicone adhesive provides clean removal from a variety of surfaces
- Wide temperature range for performance on heated machinery and equipment
- Thicker version of 3M�� PTFE Film Tape 549, providing more durability and longer wear
- Extruded 3M�� PTFE Film Tape lies flatter than typical skived PTFE film tapes
- Excellent chemical resistance enables tape to withstand challenging applications
- High strength and abrasion resistance ensures reliability and performance to reduce friction, rattle and machinery noise
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Type | Silicone |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 260 |
| Tensile Strength | 40 lb/in |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Product Form | Roll |
| Size Description | 1 in x 36 yd |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Elongation | 200 Percent |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Width | 1 Inch |
| Brand | 3M |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Backing Thickness (metric) | 0.13 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -65 Degree Fahrenheit |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 500 |
| Series | 3M |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 35 (38) |
| Backing Material | Extruded PTFE |
| Backing Thickness | 5 |
| Color | Gray |
| Tensile Strength (metric) | 700 |
| Total Thickness | 6.7 |