
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 36 Yard 8.3 mil, 3M PTFE Glass Cloth Tape 5453 Brown, 9 per case Boxed
- Item Code: 021200-16160
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M PTFE Glass Cloth Tape 5453 is a 8.2 mil brown glass cloth tape impregnated with PTFE (Polytetrafluoroethylene.) It is coated with a pressure sensitive silicone adhesive that bonds easily to provide a slick release surface on rollers, binders, formers on stitchers and other process machinery.
ORDER IN MULTIPLES of 9
Features
Back To Top- Meets several aerospace specifications
- Silicone adhesive offers high temperature performance and long aging
- Provides a non-stick, low friction surface on heat sealing and packaging equipment
- Thicker backing helps extend the service life over thinner versions when subjected to abrasion and wear
- Performs under a wide range of temperatures, including up to 5�F/26�C
- Very low moisture absorption allows the tape to perform in many humid environments
- Excellent chemical resistance enables tape to withstand challenging applications
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Woven glass cloth impregnated w/PTFE |
|---|---|
| Backing Thickness | 6 |
| Backing Thickness (metric) | 0.15 |
| Elongation | 5 Percent |
| Inner Depth/Length | 6.32 |
| Inner Gross Weight | 1.085 |
| Inner Pack Level Quantity | 1 |
| Inner Total Base Units | 1 |
| Inner Total Pack Level Units | 1 |
| Inner UPC | 30021200161606 |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -100 Degree Fahrenheit |
| Tensile Strength (metric) | 3065 |
| Inner Height | 1.12 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Adhesive Type | Silicone |
| Series | 3M |
| Size Description | 1 in x 36 yd |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 55 (56) |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Brand | 3M |
| Inner Width | 6.32 |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Color | Brown |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 260 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 500 |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.026 |
| Product Form | Roll |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Tensile Strength | 175 lb/in |
| Total Thickness | 8.2 |
| Width | 1 Inch |