
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 36 Yard 3.8 mil, 3M PTFE Film Tape 5480 Gray, 18 per case Boxed
- Item Code: 021200-16164
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M PTFE Film Tape 5480 is designed to wrap rollers in manufacturing processes to create a release surface that helps minimize clean-up. This product is conformable and offers temperature and chemical resistance for sealing and masking.
ORDER IN MULTIPLES of 18
Features
Back To Top- Silicone adhesive provides clean removal from a variety of surfaces
- Wide temperature range for performance on heated machinery and equipment
- Skived 3M�� PTFE Film Tapes are more conformable than typical extruded PTFE film tapes
- Excellent chemical resistance enables tape to withstand challenging applications
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 20 (22) |
|---|---|
| Backing Material | Skived PTFE |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.015 |
| Inner Depth/Length | 1.125 |
| Inner Gross Weight | 0.306 |
| Inner Total Pack Level Units | 2 |
| Inner UPC | 30021200161644 |
| Inner Width | 3.375 |
| Tensile Strength | 27 lb/in |
| Color | Gray |
| Dimension 1 | 1/2 Inch |
| Series | 3M |
| Width | 0.5 Inch |
| Backing Thickness | 2 |
| Backing Thickness (metric) | 0.05 |
| Elongation | 140 Percent |
| Inner Height | 6.812 |
| Tensile Strength (metric) | 473 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Size Description | 1/2 in x 36 yd |
| Adhesive Type | Silicone |
| Inner Pack Level Quantity | 2 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 500 |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -65 Degree Fahrenheit |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 260 |
| Total Thickness | 3.7 |
| Inner Total Base Units | 2 |
| Product Form | Roll |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |