
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 36 Yard 2.7 mil, 3M Polyimide Film Tape 5413 Amber, 18 per case Boxed
- Item Code: 021200-16172
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M Polyimide Film Tape 5413 consist of a polyimide film and silicone adhesive. It is designed for high temperature applications. Temperature use range is -100? to 500?F (-73?C to 260?C)
ORDER IN MULTIPLES of 18
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Polyimide Film |
|---|---|
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.032 |
| Inner Gross Weight | 0.235 |
| Inner Height | 6.75 |
| Inner UPC | 30021200161729 |
| Inner Width | 6.5 |
| Length (Metric) | 33 m |
| Size (metric) | 1.2 cm x 33 m |
| Size Description | 1/2 in x 36 yd 2.7 mil |
| Tape Type | Polymide Film |
| Temperature Range (Fahrenheit) | -100F - 500F |
| Width (Metric) | 127 cm |
| Temperature Range (Celsius) | -73C - 260C |
| Thickness | 2.7 |
| Inner Pack Level Quantity | 2 |
| Inner Total Base Units | 2 |
| Magnetic Holder | Polymide Film |
| Dimension 1 | 1/2 Inch |
| Series | 3M |
| Width | 0.5 Inch |
| Adhesive Type | Silicone Adhesive |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Adhesive Material | Silicone |
| Brand | 3M |
| Inner Depth/Length | 1.25 |
| Inner Total Pack Level Units | 2 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Thickness Unit | mil |