
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard 7.3 mil, 3M High Temperature Aluminum Foil/Glass Cloth Tape 363 Silver, 24 rolls per case
- Item Code: 021200-17295
- Brand: 3M
- Unit Size: 24
Description
3M High Temperature Aluminum Foil/Glass Cloth Tape 363 contains an aluminum foil backing combined with glass cloth tape and a pressure sensitive silicone adhesive. Strong and flexible, this tape is ideal as a heat protective wrap for heat sensitive cables and other instruments in many aerospace and industrial applications that will be exposed to movement and vibration.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Performs continuously over a wide temperature range from -65�F/-54�C to 6�F/316�C
- Light and flexible construction easily conforms to curved or irregular surfaces
- Thermally conductive and reflective backing assists with heat shielding
- Pressure sensitive silicone adhesive adheres to difficult surfaces, including silicone
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 52 (57) |
|---|---|
| Backing Material | Aluminum foil laminated to glass cloth |
| Backing Thickness | 3.4 |
| Backing Thickness (metric) | 0.09 |
| Elongation | 7 Percent |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 36 |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Tensile Strength | 135 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 2364 |
| Total Thickness | 7.3 |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Brand | 3M |
| Width | 2 Inch |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Adhesive Type | Silicone |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 316 |
| Operating Temperature Range (Fahrenheit) | -65 to 600 Degree Fahrenheit |
| Product Form | Roll |
| Color | Silver |
| Meets Specifications | F.A.R. 25.853(a) |
| Operating Temperature Range (Celsius) | -54 to 316 Degree Celsius |
| Series | 3M |
| Length | 36 Linear Yard |
| Liner Type | Easy Release Film |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 600 |