
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Bumper Cylindrical, Dome 0.630 Inch Dia. (16.00mm) Polyurethane Black, SJ5027, 1000 per case
- Item Code: 021200-18456
- Brand: 3M
- Unit Size: 1000
Description
3M Bumpon Protective Product SJ5027 is a self-adhesive rubber bumper designed to be used as feet, stops and spacers. The hemispherical shape provides excellent sound damping and energy absorption. Black, 0.630 in. wide x .312 in. high.
ORDER IN MULTIPLES of 1000
Features
Back To Top- Easy application with 3M pressure sensitive adhesives.
- High skid-resistance.
- Won't scratch or stain surfaces.
- Reduces vibration and noise.
- Will not crack or harden.
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Polyurethane |
|---|---|
| Diameter | 16mm |
| Height | 7.9mm |
| Segment | Electrical |
| Shape | Circular-Hemisphere |
| Width-Diameter Range | 10-19.9mm |
| Product Form | Molded |
| Series | 3M |
| Brand | 3M |
| Color | Black |
| Adhesive Type | Natural Rubber |
| Hardness | 72 Shore M |