
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
72 mm x 100 m, Scotch Box Sealing Tape 371 Clear, 24 per case Bulk
- Item Code: 021200-19280
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Box Sealing Tape 371 securely closes a wide variety of box and carton materials, including corrugated fiberboard. The moisture-resistant polypropylene backing resists abrasion, chemicals, and scuffing to hold strong throughout the shipping process. It easily conforms around edges and on rough surfaces to provide a lasting hold.
24 PER CASE
Features
Back To Top- Tape resists nicks, abrasions, moisture and scuffing for long lasting hold
- Backing conforms around edges and rough areas for a tight seal
- Resists edge tears and splits to help keep contents secure
- Available in custom printing for security and/or branding
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 72.0000 mm |
|---|---|
| Color | Clear |
| Diameter | 4.48181 |
| Dimension 2 | 100.0000 m |
| Length (Metric) | 100 m |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 45 (49.2) |
| Elongation | 160 Percent |
| Length | 109.36 Linear Yard |
| Width (Metric) | 72 mm |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Brand | 3M |
| Thickness | 1.8 mil |
| Adhesive Type | Hot Melt Synthetic Rubber Resin |
| Model Number | 371 |
| Size Description | 72 mm x 100 m |
| Width | 2.83 Inch |
| Core Size | 3 |
| Tape Grade | Premium |
| Thickness (Metric) | 0.04 mm |
| Product Form | Roll |
| Series | Scotch |
| Tensile Strength (metric) | 385 |
| Tensile Strength | 22 lb/in |