
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
48 mm x 54.8 m 10.7 mil, 3M Extra Heavy Duty Duct Tape 6969 Olive, 24 individuallly wrapped rolls per case, Conveniently Packaged
- Item Code: 021200-22780
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Extra Heavy Duty Duct Tape 6969 brings industrial strength, easy tear and abrasion resistance to your job site or tool box. Add moisture resistance and tack-free edges and you have an easy-handling duct tape ready to take on tough jobs such as bundling pipes and rebar, hanging heavy containment sheets, securing trip hazards and hanging plastic sheeting.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Sticks immediately and stays on reliably
- Strong water-resistant backing resists wear and light abrasion
- Provides a tight, moisture-resistant seal in many containment situations
- Conforms to irregular surfaces without lifting
- Available in silver, black and olive colors
- Save time and hassle of removing sticky or dried-on residue when used indoors
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 51 (56) |
|---|---|
| Backing Material | Polyethylene film over cloth scrim |
| Dimension 2 | 54.8000 M |
| Thickness | 10 |
| Color | Olive |
| Size Description | 48 mm x 54.8 m |
| Adhesive Type | Rubber |
| Width | 1.88 Inch |
| Elongation | 16 Percent |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Series | 3M |
| Thickness (Metric) | 0.25 |
| Dimension 1 | 48.0000 MM |
| Meets Specifications | UL 723 |
| Tensile Strength | 34 lb/in |
| Width (Metric) | 48 mm |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Thickness Unit | mil |
| Brand | 3M |
| Length | 60 Linear Yard |
| Length (Metric) | 54.8 m |
| Performance Level | Performance |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 12 |
| Tensile Strength (metric) | 595 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Product Form | Roll |