
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 mm x 55 m 5.6 mil, 3M Sealer Tape 2510 Black, 9 per inner 36 per case Bulk
- Item Code: 021200-22900
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Sealer Tape 2510 is a general purpose masking tape designed for holding, bundling, sealing and general paint masking where a dark colored tape is required. It features a?medium thickness crepe paper backing and a rubber adhesive for instant adhesion to a wide variety of surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Will withstand a bake cycle of 2�F/93�C for up to�3 minutes
- Good holding power to help resist lifting or curling
- Special backsize treatment provides easy to use, controlled unwind
- Crepe paper backing provides good strength and retains integrity when conforming to irregular surfaces and around corners
- Natural rubber adhesive bonds to a variety of surfaces and provides good instant adhesion
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 35 (37) |
|---|---|
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.119 |
| Inner Gross Weight | 3.24 |
| Inner UPC | 30021200229009 |
| Size Description | 24 mm x 55 m 5.6 mil |
| Tensile Strength (metric) | 350 |
| Thickness | 5.6 |
| Thickness (Metric) | 0.14 |
| Time at Maximum temperature | 60 |
| Width | 0.94 Inch |
| Elongation | 9 Percent |
| Inner Total Base Units | 9 |
| Length (Metric) | 55 m |
| Product Form | Roll |
| Adhesive Type | Rubber |
| Inner Pack Level Quantity | 9 |
| Brand | 3M |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Inner Width | 4.9 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Color | Black |
| Inner Height | 8.55 |
| Inner Total Pack Level Units | 9 |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Meets Specifications | ASTM D 6123;D 6123M-97 |
| Series | 3M™ |
| Thickness Unit | mil |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Inner Depth/Length | 4.9 |
| Tensile Strength | 20 lb/in |
| Dimension 1 | 24.0000 MM |
| Width (Metric) | 24 mm |