
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 72 Yard 1.9 mil, 3M Polyester Film Tape 850 Silver, 8 per case Bulk
- Item Code: 021200-37706
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Polyester Tape 850 meets demanding applications commonly found in the graphic arts, photography, metal finishing and electronic industries. It is available in various colors as well as a transparent option that blends well with web stock. It features a pressure sensitive acrylic adhesive and a high tensile strength backing.
ORDER IN MULTIPLES of 8
Features
Back To Top- Silver version is metalized for metal detection in automated splicing processes
- Thin, high strength polyester film meets low caliper requirements which won't interfere with most machinery processes
- Polyester backing resists tearing and protects surfaces from abrasion and rough handling
- Temperature resistance enables tape to perform in high temperature operations
- Transparent and silver versions meet a variety of aerospace specifications
- Colored versions are highly visible for applications where marking or identification is required
- Transparent version is chemical and solvent resistant
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 42 (46) |
|---|---|
| Backing Material | Polyester |
| Size Description | 4 in x 72 yd |
| Tensile Strength | 28 lb/in |
| Total Thickness | 1.9 |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 72 YD |
| Elongation | 120 Percent |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -60 Degree Fahrenheit |
| Product Form | Roll |
| Tensile Strength (metric) | 491 |
| Backing Thickness | 0.9 |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Series | 3M |
| Dimension 1 | 4 Inch |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 149 |
| Width | 4 Inch |
| Color | Silver |
| Backing Thickness (metric) | 0.02 |
| Length | 72 Linear Yard |
| Length (Metric) | 65.83 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 300 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Width (Metric) | 101.6 mm |