
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 Inch x 27 Yard 1/32 Inch, 3M Double Coated Removable Foam Tape 4658F Clear, 4 per case Bulk
- Item Code: 021200-38546
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Double Coated Removable Foam Tape 4658 is an acrylic, double-coated, closed-cell foam tape.
ORDER IN MULTIPLES of 4
Features
Back To Top- Clean removability from many substrates
- High ultimate adhesion to a wide variety of surfaces
- Unique acrylic adhesive system provides long term durability
- Good initial and long-term temperature resistance
Tech Specs
Back To Top| Density | 60 Pound Per Cubic Foot |
|---|---|
| Diameter | 7.3 Inch |
| Length | 27 Linear Yard |
| Liner Color | Clear |
| Liner Thickness | 2 |
| Liner Type | Polyester Film |
| Size Description | 1/2 in x 27 yd |
| Temperature Resistance - Long Term | 175 |
| Thickness | 31 |
| Thickness (Metric) | 0.7 |
| Brand | 3M |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 24 |
| Adhesion to HSE | High |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Length (Metric) | 24.68 m |
| Product Form | Roll |
| Dimension 2 | 27 YD |
| Temperature Resistance - Initial | 212 |
| Series | 3M |
| Solvent Resistance | High |
| Thickness Unit | mil |
| Adhesion to LSE | Low |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Carrier Material | Acrylic |
| Dimension 1 | 1/2 Inch |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Backing Material | Foam |
| Color | Clear |
| Width | 0.5 Inch |