
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 36 Yards, 3M Polyurethane Protective Tape 8671 Transparent, 2 per case
- Item Code: 021200-39346
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A leading edge, erosion protection tape that is a tough polyurethane with acrylic adhesive that resists punctures, tearing and abrasion.
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Simplified installation process; fast and easy to apply
- Landfillable; contains no VOCs
- Transmisivity test report available
- Qualified to numerous aircraft and helicopter specifications
Tech Specs
Back To Top| Thickness | 0.014 |
|---|---|
| Series | 3M |
| Total Thickness | 14 |
| Backing Thickness | 12 |
| Brand | 3M |
| Color | Transparent |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Length (Metric) | 32.918 m |
| Flame Retardant | No |
| Length | 36 Linear Yard |
| Thickness Unit | Inch |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Dimension 1 | 4 Inch |
| Size Description | 4 in x 36 yds |
| Width | 4 Inch |
| Capabilities | Aircraft Maintenance & Production Efficiency;Aviation Safety Enhancement |
| Width (Metric) | 101.6 mm |